Music Machines Blog – Obsługa imprez

Kompleksowa Obsługa Imprez – Poznajmy się :)

CWKS #2

1 komentarz

W zeszłym tygodniu CoWtorkowego Komentarza Sprzętowego opisałem podesty sceniczne, zaś wczoraj zaprezentowałem wykorzystującą je małą zadaszoną scenę. Jednym z głównych elementów tamtej konstrukcji była krata aluminiowa quadrosystem.  Myślę więc, że jest to dobra okazja do przypatrzenia się jej bliżej.

Konstrukcja aluminiowa (krata) quadrosystem, to kolejne z podstawowych „narzędzi” przy organizacji eventów. Stabilna i wytrzymała budowa pozwala na szerokie zastosowanie. Konstrukcji tego typu używa się zarówno w wydarzeniach outdoorowych jak i indoroowych. Ładna, błyszcząca krata będzie nie tylko użytecznym narzędziem, ale również ciekawym elementem scenografii.

Dzięki mocnej konstrukcji oraz licznych poprzeczkach idealnie nadaje się do podwieszania światła lub nagłośnienia. Wewnątrz konstrukcji poprowadzone mogą być również kable sygnałowe i zasilające, dzięki czemu są uporządkowane i nie przeszkadzają, ani „nie straszą”. W przypadku dużych wydarzeń, przy użyciu pasów, na konstrukcji podwiesza się nawet ciężkie systemy nagłośnieniowe.

Dzięki zróżnicowanej długości elementów konstrukcji uzyskać można wymiary dostosowane do potrzeb, zaś używając „corner box-ów” czyli łączników-rogów uzyskujemy trójwymiarową konstrukcję. W ten sposób powstać może brama, albo prostopadłościan. Korzystając z większej ilości elementów możemy uzyskać nawet bardziej nietypowe kształty wieloboków – np. prostopadłościan z wybiegiem.

Konstrukcję zbudowaną w „bramę” wykorzystuje się do podwieszenia telebimu/ekranu, albo do podwieszenia nagłośnienia. Rozwieszając na niej materiał można również stworzyć elegancki horyzont (np. kiedy chcemy zasłonić tło sceny aby nie rozpraszała gości. Prostopadłościan stosuje się nad sceną/wybiegiem, gdzie istotne jest równomierne rozłożenie światła (np. podczas pokazu mody, gdzie istotne jest aby nie było ciemnych plam, lub cieni). Jeżeli jest taka możliwość można ograniczyć koszta podwieszając jedynie trawers (poziomą belkę) pod sufitem (wykorzystując konstrukcję stropu). Rezygnujemy wtedy z „nóg” konstrukcji, dzięki czemu koszt wynajmu jest niższy. Jest to często wykorzystywane rozwiązanie w klubach. Na trawersach wieszane jest oświetlenie.

Konstrukcje aluminiowe są też podstawowym elementem konstrukcyjnym scen. We wczorajszym wpisie znajduje się przykład takiego zastosowania. Konstrukcja stanowi szkielet sceny, do którego montuje się nie tylko nagłośnienie i oświetlenie ale również boki i horyzont.

Konstrukcję można wykorzystać również w innych sytuacjach – jest naprawdę wiele ciekawych pomysłów. Na zdjęciach zobaczyć możecie kilka z nich:

1. Podczas targów

2. Pokaz mody

3. Wykorzystanie konstrukcji stropu

4. Szkielet na banner reklamowy

5. Wystawa plenerowa

To wszystko w tym odcinku, zapraszam już za tydzień. Zachęcam do komentowania. Pozdrawiam!

One thought on “CWKS #2

  1. Pingback: CWKS #8 « Music Machines Blog